Rock Korosu Konseri

Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü (BÜMK) Rock Korosu, 1995 yılında "koral rock" (rock müziği enstrümanları eşliğinde ve genelde ses partilerinin "polifonik" düzende ileriediği koro müziği) yapmak için kuruldu.

 

Rock Korosunun tarihini iki bölümde inceleyebiliriz.

 

1994'te master öğrencisi olarak yeniden BÜMK'e dönen Denis Şener'in, İngiliz rock grubu YES'in müziğine dayanarak çalıştırdığı üniversitelerarası "Mavi Topluluk" koral rock grubunu temel alarak kurduğu koro, ilk çalıştırıcılarının insiyatifiyle, en başından itibaren daha "hafif" rock tarzı ve düzenlemelere yönelmeyi tercih etti.

 

Yine de, 2011 yılına kadar rock enstrümanları eşliğinde müzik hayatına devam eden Rock Korosu, repertuvarında Bon Jovi, Queen, Aerosmith, Michael Jackson, The Beatles, The Killers, MFÖ, Badem ve Coldplay gibi grup ve müzisyenlere yer verdi.

 

Rock Korosu, 2011-2012 döneminde ise "koral rock" yapmaktan tümüyle vazgeçerek rock şarkılarını "a capella" (yalnızca insan sesiyle yapılan müzik) olarak yorumlamaya başladı. 2017 yılına kadar çalışmalarını bu şekilde sürdüren koro, aradaki bu dönemde de Aerosmith, Queen ve Beatles’tan vazgeçmeyerek repertuvarına ayrıca Scorpions, David Bowie, Barış Manço, Cem Karaca, Kazım Koyuncu şarkılarını da ekledi.

 

Görece dinlemesi daha "rahat" "a capella" tarzına yönelerek "protestocu" "rock" çizgisinden ayrılan Rock Korosu, rock enstrümanları eşliğinde "rock" çizgisine 2017 yılında geri dönüyor. Rock Korosu, "rock" parçalarının "koral" yorumlarını yapmaya devam ederken aynı zamanda beste çalışmalarıyla da "koral rock" müziğine yeni parçalar kazandırmayı ve Türkiye'deki rock gruplarıyla ortak çalışmalar yapmayı hedefliyor.